Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Ispanijos užsienio reikalų ministrės vizitas Lietuvoje

Sukurta 2021.04.07 / Atnaujinta 2021.04.07 13:38
   Ispanijos užsienio reikalų ministrės vizitas Lietuvoje
   Ispanijos užsienio reikalų ministrės vizitas Lietuvoje
   Ispanijos užsienio reikalų ministrės vizitas Lietuvoje
   Ispanijos užsienio reikalų ministrės vizitas Lietuvoje

   Balandžio 7 dieną užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis susitiko su Vilniuje viešinčia Ispanijos užsienio, Europos Sąjungos (ES) reikalų ir bendradarbiavimo ministre Arancha González Laya. Susitikimo metu ministrai aptarė dvišalius santykius, saugumo situaciją regione, aktualiausius ES ir tarptautinės darbotvarkės klausimus.

   Džiaugiamės puikiais dvišaliais santykiais su Ispanija. Įžvelgiame didelį potencialą stiprinti bendradarbiavimą įvairiose srityse, ypač aukštųjų technologijų, žaliosios energetikos bei gyvybės mokslų“, - pažymėjo ministras. G. Landsbergis taip pat padėkojo Ispanijai už paramą repatrijuojant Lietuvos piliečius iš Venesuelos.

   Susitikimo metu ministrai apsikeitė nuomonėmis dėl Rytų ir Pietų kaimynystės prioritetų: „Labai svarbu, kad Rytų partnerystės iniciatyva išliktų tarp prioritetinių ES darbotvarkės klausimų – pietų Europos šalių parama ir angažavimasis yra ypač svarbūs. Taip pat  negalime ignoruoti problemų, kylančių Pietų kaimynystėje. Turime būti solidarūs su pietų Europos šalimis, sprendžiant migracijos problemą. Lietuva laikosi pozicijos, kad labai svarbi priemonė kovojant su nelegalia migracija yra išorinių sienų stiprinimas. Europa yra stipri, kai yra vieninga, todėl turime atsižvelgti į visoms ES šalims aktualias problemas, nepriklausomai nuo jų geografijos“, - pažymėjo G. Landsbergis.

   Ministrai aptarė pagrindines grėsmes saugumo srityje. „Esame dėkingi Ispanijai už jos indėlį stiprinant mūsų regiono saugumą. Geopolitinė situacija mūsų regione išlieka sudėtinga, todėl turime nuosekliai įgyvendinti ankstesniuose NATO viršūnių susitikimose priimtus sprendimus dėl rytinio Aljanso flango stiprinimo“, - sakė G. Landsbergis. 

   Susitikimo metu ministrai taip pat aptarė klausimus, susijusius su COVID-19 pandemijos valdymu ir akcentavo spartesnio vakcinacijos proceso svarbą. „Reikalingas mechanizmas, leidžiantis laikinai padidinti vakcinų tiekimą labiausiai paveiktoms ES šalims, nekeičiant pro rata principo. Taip pat turime vengti nepanaudotų vakcinų sankaupų susidarymo, nukreipiant jas į tas šalis, kurios turi reikiamus vakcinavimo pajėgumus. Lietuva remia iniciatyvą dėl ES skaitmeninio žaliojo sertifikato įdiegimo ir pabrėžia, kad turi būti pripažįstamos tik Europos vaistų agentūros patvirtintos vakcinos“, – pažymėjo Lietuvos užsienio reikalų ministras. Ministras pasiūlė stiprinti bendradarbiavimą su Ispanija vakcinų gamybos srityje. „Lietuvoje turime labai stiprių kompanijų, dirbančių biotechnologijų ir gyvybės mokslų srityse, todėl stiprėjantys ryšiai su analogiškomis ispanų kompanijomis būtų abipusiškai naudingi“, - sakė G. Landsbergis.

   Aptariant situaciją Baltarusijoje, G. Landsbergis akcentavo poreikį teikti paramą Baltarusijos opozicijai ir pilietinei visuomenei.

   Kalbėdamas apie ypatingą nerimą keliantį Rusijos karinių pajėgų telkimą prie sienos su Ukraina bei Rusijos remiamų separatistų vykdomų paliaubų pažeidinėjimų Rytų Ukrainoje padažnėjimą, Lietuvos užsienio reikalų ministras pabrėžė, jog labai svarbu pasiųsti Rusijai vieningą ir labai aiškų signalą, kad jos galimi agresyvūs veiksmai sulauks pasekmių.

   Diskutuojant apie santykius su Kinija, Lietuvos užsienio reikalų ministras pabrėžė, kad, siekiant išvengti įvairių susiskaldymų ES, būtų tikslingiau  su Kinija bendrauti 27+1 formatu. G. Landsbergis išreiškė susirūpinimą prastėjančia žmogaus teisių padėtimi Kinijoje.

   Vizito metu Ispanijos užsienio reikalų ministrė taip pat susitiko su prezidentu Gitanu Nausėda, Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen, ministre pirmininke Ingrida Šimonyte, lankėsi Vilniaus universitete bei Gyvybės mokslų centre, Antakalnio kapinėse pagerbė žuvusių už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę atminimą.   

   Ispanijos užsienio reikalų ministrės vizitas yra pirmasis įvažiojamasis ministro lygio vizitas pandemijos laikotarpiu šiais metais. Kitais metais bus minimas Lietuvos ir Ispanijos diplomatinių santykių užmezgimo 100-metis.

   Naujienlaiškio prenumerata