Laikinas pasas
Laikinas pasas – asmens kelionės dokumentas, kuris gali būti išduodamas Lietuvos Respublikos piliečiui, esančiam užsienio valstybėje ir pageidaujančiam tęsti kelionę (toliau – pilietis), kuriam Lietuvos Respublika yra išdavusi asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantį dokumentą.
Atvejai, kada gali būti išduodamas laikinas pasas
Laikinas pasas gali būti išduodamas, jeigu piliečiui išduotas (turimas) asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantis dokumentas:
- buvo prarastas;
- tapo netinkamas naudoti;
- pasibaigė jo galiojimo laikas;
- pilietis neturi galiojančio kelionės dokumento.
Laikino paso išdavimo tvarka
Laikiną pasą išrašo ir išduoda Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga (toliau – konsulinė įstaiga).
Laikino paso išdavimo ir galiojimo terminai
Lietuvos Respublikos ambasadoje Madride (toliau – ambasada) laikinas pasas išduodamas per 3 darbo dienas nuo visų reikiamų dokumentų gavimo ambasadoje dienos. Laikinas pasas galioja ne ilgiau kaip vienerius metus. Laikiną pasą skelbia negaliojančiu konsulinė įstaiga arba Migracijos departamento teritorinis skyrius.
Laikiną pasą pilietis privalo grąžinti konsulinei įstaigai arba migracijos tarnybai, jeigu:
- atsiima naują asmens tapatybės kortelę ar naują pasą;
- išnyksta priežastys, dėl kurių jam buvo išduotas laikinas pasas.
Dokumentai, prašant išduoti laikiną pasą
Prašydamas išduoti laikiną pasą, pilietis konsulinei įstaigai turi pateikti šiuos dokumentus:
- nustatytos formos prašymą išduoti Lietuvos Respublikos laikiną pasą (pildomas ambasadoje);
- asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantį dokumentą;
- dokumentus arba paaiškinimą raštu, pagrindžiantį prašomo išduoti laikino paso galiojimo terminą;
- tuo atveju, jei už laikino paso išdavimą sumokėta pavedimu, dokumentą, patvirtinantį, kad konsulinis mokestis už laikino paso išdavimą yra sumokėtas.
- jeigu asmens dokumentas prarastas, teisės aktų nustatyta tvarka užpildytą pranešimą apie Lietuvos Respublikos paso ir / arba asmens tapatybės kortelės praradimą (pildomas ambasadoje);
- nuotraukos daromos ambasadoje.
Pilietis nurodytus dokumentus gali pateikti tik asmeniškai atvykęs į ambasadą. Registruotis priėmimui prašome čia
Nepilnamečio asmens iki 16 metų amžiaus prašymą ir dokumentus pateikia jo teisėtas atstovas, dalyvaujant pačiam nepilnamečiui asmeniui. Kai pateikiami nepilnamečio asmens iki dviejų metų dokumentai, jam dalyvauti neprivaloma. Nepilnamečio asmens iki 16 metų amžiaus teisėtas atstovas kartu pateikia atstovavimą ir savo asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus.
Laikino paso atsiėmimas
Laikinas pasas išduodamas piliečiui asmeniškai, jo teisėtam atstovui ar įgaliotam asmeniui.
Jeigu pilietis prašyme išduoti laikiną pasą nurodė asmenį, kurį įgalioja atsiimti išrašytą laikiną pasą, tai tas asmuo, atsiimdamas laikiną pasą, pateikia savo galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Jeigu pilietis prašyme išduoti laikiną pasą nenurodė asmens, kurį įgalioja atsiimti išrašytą laikiną pasą, tai piliečiui išrašytą laikiną pasą gali atsiimti piliečio įgaliotas asmuo, pateikęs savo galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir teisės aktų nustatyta tvarka sudarytą įgaliojimą.
Jeigu pilietis pageidauja, kad konsulinė įstaiga laikiną pasą atsiųstų kurjeriu, konsulinei įstaigai turi pateikti prašymą dėl laikino paso siuntimo bei ampokėti siuntos išlaidas. Kurjeriu gautas laikinas pasas neaktyvuojamas ir negalioja tol, kol konsulinė įstaiga paštu arba elektroninėmis priemonėmis iš piliečio negauna pranešimo apie asmens tapatybes dokumento gavimą.
Konsulinis mokestis
Laikino paso išdavimo konsulinis mokestis yra 50 eurų.
Laikino paso išdavimo tvarką reglamentuojantys teisės aktai
Lietuvos Respublikos asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymas (TAR 2014-12-31, i.k. 2014-21281);
Lietuvos Respublikos laikino paso išrašymo, išdavimo ir paskelbimo negaliojančiu tvarkos aprašas (Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro 2015 m. lapkričio 19 d. įsakymas Nr. V-244).